Projekt archeologiczny CONDESUYOS

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Stanowiska Huamanmarca 1

Huamanmarca 1

Dane stanowiska:

Kod: 32q-013
Nazwa: Huamanmarca 1
Dystrykt: Andaray
Prowincja: Condesuyos
Departament: Arequipa
Szerokość geograficzna: -15,46597
Długość geograficzna: -72,30715
Rok odkrycia: 1996
Typ stanowiska: osada, ośrodek administracyjny
Powierzchnia: 6 ha
Wysokość: 3900 - 4158 m n.p.m.
Chronologia: Okres Przejściowy Późny/ Horyzont Późny

 

Opis stanowiska:

Duża osada rozciągająca na południowym skraju wzniesienia stanowiącego lewy orograficznie (wschodni) brzeg wąwozu Pariaviri. Zespół znajduje się na wysokości między 3900 a 4158 m n.p.m. Stanowisko podzielone jest na:
- Sektor A - leżący na krańcu NW stanowiska, gdzie wyróżnia się prostokątny plac ceremonialny z rozmieszczonymi wokół siedmioma budynkami prostokątnymi. Na placu zarejestrowano pozostałości prawdopodobnego usnhu, jak również jamę na ofiary. Na północ od placu znajduje się budynek, który mógłby spełniać funkcje świątyni, co można domniemywać na podstawie jego specyficznego planu, oraz znalezionego tam materiału (brązowa inkrustowana ozdoba nosa, tzw. "nariguera" - częsty atrybut kapłanów). Na zachód od placu widoczne są kolejne struktury. Większość z nich zgrupowana jest w dwóch zespołach przedzielonych placem.
- Sektor B: Podobny pod względem rozplanowania i typu budynków do sektora A. Jedyną różnicą jest większa liczba przestrzeni otwartych (placów i patio).
- Sektor C z zespołem licznych zagród z kamiennymi murami o nieregularnym kształcie. Bardziej na południe, nad wzniesieniem, widoczne są kolejne struktury położone na terasach, które wydają się mieć charakter ceremonialny. Po drugiej stronie wąwozu na zboczu góry Condorenque znaleziono malowane płytki kamienne (tzw. "lajas pintadas") i materiał pochodzący prawdopodobnie z ofiar.

 

Zbiory zabytków ruchomych:

Fragmenty ceramiki; pozostałości warsztatu kamieniarskiego, topór; tupu z brązu; nariguera (ozdoba nosa).


Bibliografia:

Belmonte Espada, José Antonio
2000/2001 "Huamanmarca: de la investigacón a su revalorizacón", En: Proyecto Arqueológico Condesuyos, vol. I, M.S. Ziółkowski, A.L. Belan Franco (eds.), Andes - Boletin de la Misión Arqueológica Andina 3. Pp 61-125. Varsovia.